- Ako sa vytvorí RevBIM 3D model?
Vytvorí sa na základe dokumentácie jednotlivých profesií. Výhoda tohto riešenia je, že sa objekt postaví v predstihu virtuálne, čím sa vopred odhalia prípadné nedostatky dokumentácie (napr. na pôdoryse statiky je pozícia/rozmer prestupu odlišná než na výkrese výstuže, vedenie zvislých potrubí v TZB dokumentácii je v kolízii s pôdorysom, nie všetky zariadenia zobrazené v architektúre sú zapojené do siete, atď.). Z týchto dôvodov postavíme celý model so všetkými profesiami, nezávisle od toho, či si dodávatelia niektorých profesií vytvorili vlastný model. Vďaka tomuto vieme odhaliť prípadné nedostatky a kolízie projektovej dokumentácie a môžeme vygenerovať z modelu presný výkaz výmer.
- Ako dlho sa venujete BIM modelovaniu?
Naši kolegovia postavili v BIMe, za vyše 20 rokov, už viac ako 1 000 000 m2 objektov. Referencie radi poskytneme.
- V akom detaile sa tvorí 3D model?
Modelujeme nad úrovňou LOD 300 (LOD: Level of Detail/Level of Development). RevBIM 3D model je bohatší a detailnejší ako je všeobecne definovaná úroveň LOD 300, ktorá sa používa pre kontrolu kolízií. V RevBIM 3D modeli modelujeme na úrovni detailov stykov (samozrejme nie na úrovni jednotlivých skrutiek), vďaka tomu z modelu vieme vykázať do výkazu výmer aj položky ako omietka, doplňujúce 2, 5, 8 cm izolácie na fasádach, atď., ktoré sa definujú až v detailoch stykov
- Čo znamená táto úroveň detailu modelu z pohľadu obsahu dát?
• Obsah informácií v modeli, pre potreby kontroly kolízií a výkazu výmer je nižší, cca. LOI 200 (LOI: Level of Information). Pri požiadavke klienta vieme realizovať aj LOI 300, aj keď, iba pre v predchádzajúcej vete uvedené účely je toto zbytočné.
• Statika: modelovanie monolitických konštrukcií a debnenia. Množstvá podľa položiek vo výkaze výmer (výstuže nemodelujeme, množstvá preberáme od projektanta).
• Architektúra: modelovanie na úrovni detailov stykov. Množstvá podľa položiek vo výkaze výmer.
• TZB: rozvody, VZT vedenia, potrubia, armatúry, zariadenia. Množstvá podľa položiek vo výkaze výmer.
• ELI: káblové lišty, rozvodné skrine, transformátory, podlahové skrinky, lampy, PO hlásiče, ďalšie zariadenia. Presné množstvá modelovateľných prvkov podľa položiek vo výkaze výmer (jednotlivé káble a automatizácia sa nemodelujú a nevykazujú.)
- V akom poradí sa tvorí model?
V prvom kroku postavíme model statiky vrátane debnenia. Následne dopĺňame model architektúrou, TZB, ELI a ostatnými profesiami (sadové úpravy, komunikácie, apod.)
- Je možné model postaviť v inom poradí?
Z našej strany je možné poradie zmeniť, no v každom prípade odporúčame v prvom kroku postaviť statiku a potom napr. porovnať kolízie prestupov a otvorov v architektúre. Vo všeobecnosti môžeme potvrdiť, že pokiaľ sú také časti objektu ktorých tendrovanie potrebuje objednávateľ urýchliť alebo vykonať ako prvé (napr. murárske práce), vieme sa podľa možností prispôsobiť a priorizovať vykázanie týchto dotknutých množstiev do výkazu výmer.
- Kedy sa začína tvorba BIM modelu?
Model vieme začať tvoriť paralelne s tvorbou projektovej dokumentácie, samozrejme s malým časovým odstupom. Začíname po obdržaní prvej časti (hoc aj čiastočnej) projektovej dokumentácie. Toto voláme priebežné modelovanie a kontrola kolízií.
Druhá možnosť je spracovanie 1+1. V tomto prípade obdržíme už hotový projekt aj s prípadnými pripomienkami objednávateľa a po vybudovaní 3D modelu zo všetkých profesií, zosumarizovaní kolízií a zahrnutí pripomienok objednávateľa ho projektanti (autori projektu) upravia do finálnej podoby. - Aké podklady potrebujete od projektanta?
Projektovú dokumentáciu všetkých profesií vo formáte .dwg/.pla.
- Akú dokumentáciu potrebujete pre vytvorenie BIM modelu?
V ideálnom prípade obdržíme v jednom balíku kompletnú projektovú dokumentáciu k všetkým profesiám, ktoré majú byť modelované. Vďaka tomu vieme tiež upozorniť, pokiaľ by nejaká časť chýbala.
- Prečo by nemal realizovať BIM model generálny projektant?
V súčasnosti projekcia nie je pripravená na vypracovanie modelu v takomto detaile (na základe našich skúseností z posledných rokov). Projektanti vedia vyhotoviť model – často ho nazývajú BIM modelom – avšak tieto modely (napr. model architektúry) sa tvoria s takým detailom, ktorý uľahčí vyhotovenie rezov a fasád realizačného projektu. Detaily stykov vyhotovujú projektanti väčšinou stále v 2D, čiarami, vďaka čomu sa tieto dáta nedostanú do modelu a pre účely výkazu výmer sa dajú použiť iba veľmi obmedzene. Aj pri profesii TZB sa tvorba modelu väčšinou obmedzí iba na hlavné vedenia, ak vôbec nejaký model existuje. Odbočky a zapojenia ostatných vetví sa skoro vôbec nemodelujú, kvôli čomu sa nedá skontrolovať, či je možné ich fyzicky zrealizovať vzhľadom na prípadné kolízie s inými profesiami. A samozrejme, nie je možné z týchto položiek vygenerovať z modelu presný výkaz výmer.
- Dajú sa ušetriť náklady ak by aj generálny projektant modeloval objekt – hoc aj čiastočne?
V prípade nášho „domodelovania“ do modelu projekcie je otázne vykázanie presných množstiev do VV. My nevykazujeme množstvá z modelov ktoré vyhotovil niekto iný, keďže nie je vyhotovený podľa nami nastavených parametrov tvorby modelu. Ide o naše odborné know-how, ktoré sme vytvorili počas vyše 20 rokov práce a vývoja v BIM prostredí a ktoré nám umožňuje maximálne využívať možnosti BIMu. V takomto prípade nemôžeme ani skontrolovať obsah dokumentácie, resp. ani prípadné odchýlky medzi cudzím modelom a projektovou dokumentáciou. Taktiež je problém, pokiaľ napr. projektant TZB v prvom kole namodeluje hlavné vedenia, ale zmeny/úpravy v ďalších kolách už nepreklopí do modelu.
- Zodpovedá projektant za presnosť ním vyhotoveného výkazu výmer (VV)?
Rozpočtár projektanta (bežne subdodávateľ projektanta) vyhotovuje VV na základe jeho najlepších vedomostí a skúseností. Keďže takýto VV sa zakladá na koeficientoch, výpočtoch a odvodeniach – spôsob výpočtov môže dokonca určovať príslušná komora – obsahuje aj významné plusové rezervy (napríklad: množstvo omietky = omietnutá plocha x stanovený koeficient). Taktiež pri niektorých položkách obsahuje v sebe aj stratné, v nejakom pomere. Z týchto dôvodov VV neobsahuje presné množstvá, avšak projektant nemôže byť braný na zodpovednosť za tieto nepresnosti. Množstvá vygenerované z BIM modelu sú vždy presné a preukázateľné množstvá.
- Projektant by mal odovzdať dokumentáciu bez chýb a kolízií, prečo by som mal za toto platiť?
Na prvý pohľad je cena BIM projekcie vyššia, ako pôvodnej „2D“ projekcie. Avšak tendencia vo svete je taká, že stále viac krajín, minimálne pri štátnych projektoch, nastavuje základnú podmienku projekcie v BIMe a zakontrahovanie BIM manažmentu – aj za dodatočný príplatok, ktorého úlohou je odhalenie kolízií v projektovej dokumentácii a jej opravu prostredníctvom projektanta (autora projektu). Je všeobecný konsenzus, že aj kvôli komplikovanosti objektov (či už neštandardné architektonické riešenia, požiadavky TZB, atď...), projektová dokumentácia vyhotovená pôvodnými projekčnými nástrojmi nie je nikdy bezchybná.
- Je možnosť odhalenia chýb kompletnej dokumentácie TZB?
V prípade TZB modelujeme potrubia až po koncový bod, nielen hlavné rozvody, takže odhalíme kolízie počas celého trasovania, až po koncové prvky, armatúry.
- Ako prebieha kontrola kolízií?
Kolízie odhaľujeme priebežne manuálne pri budovaní 3D modelu. Taktiež prebieha pravidelná automatická (softvérová) kontrola.
- Ako prebieha oznamovanie kolízií a nedostatkov?
Vo fáze tvorby modelu priebežne predkladáme naše pripomienky pomocou xlsx tabuľky, s uvedením príslušných profesií, konkrétnych výkresov dokumentácie, podlažia, atď. Každá pripomienka je otvorená do vtedy, kým na ňu nedostaneme dostatočnú odpoveď vo forme opravenej/upravenej časti projektovej dokumentácie. Toto zabezpečí, že sa oprava vykoná aj na úrovni dokumentácie a neostane iba vo forme napr. Emailovej odpovede. Následne doplníme 3D model a zisťujeme či zmena nevyvolala prípadnú ďalšiu inú kolíziu.
- Koľko chýb býva v projektoch v priemere?
Toto veľmi závisí od veľkosti objektu a úrovne projektovej dokumentácie. Vo všeobecnosti je možné povedať, že pri objekte veľkosti 15 až 25 000 m2 generujeme 80 až 120 pripomienok. Dôležité je uviesť, že tieto pripomienky sa týkajú kolízií, ktoré môžu pri realizácii znamenať problém. Iba automatická softvérová kontrola kolízií – v závislosti od nastavených parametrov – môže vykázať aj také kolízie, ktoré sa bežne riešia až počas realizácie. Ide napr. o kolízie trubiek/rozvodov malých priemerov, ktoré sa na stavbe často riešia manuálnym ohnutím trubiek.
- Akým spôsobom a v akej forme sa pripravuje výkaz výmer?
Výkaz výmer v každom prípade prispôsobujeme podľa potreby objednávateľa, hoc aj na úkor doplnení alebo zmien pôvodného VV od projektanta (napr. vykázanie medzibytových a bytových priečok, chodieb, apod., resp. vrstvy ktoré sú s nimi spojené ako sú omietky, maľby, čo pomôže aj pri prípadnej rýchlej zmene stavebných materiálov).
- Je model vhodný pre kontrolu realizačných nákladov?
Áno. Výkaz výmer sa generuje z modelu v obsahovom detaile podľa dohody, je možné položky vyžiadať aj podľa objektov alebo podlaží alebo filtrovať podľa rôznych parametrov.
- V akom programe sa stavia model?
Model staviame vždy v najaktuálnejšej verzii softvéru ArchiCAD. Ako zmluvný partner Graphisoftu vlastníme licencie pre budúce aktualizácie, vďaka čomu máme zabezpečené najmodernejšie a najbezpečnejšie pracovné nástroje.
- V akom formáte odovzdávate model?
Model posielame objednávateľovi, generálnemu projektantovi aj jednotlivým projektantom profesií v medzinárodnom štandardnom IFC formáte a/alebo vo voľne priechodnom BIMx formáte od Graphisoftu. Vďaka tomu môžu efektívne skontrolovať či je v model vybudovaný presne podľa dokumentácie. Za obsah dokumentácie zodpovedajú jej autori - projektanti profesií.
- Môžete zaškoliť pracovníkov objednávateľa pre samostatné generovanie údajov z modelu?
Áno, vieme ponúknuť takéto školenie. Závisí to však od toho, aký program používa objednávateľ. My pracujeme vždy v najaktuálnejšej verzii softvéru ArchiCAD.
- Akú úsporu prináša vaša služba?
Úspora sa generuje už z toho, že odhalíme kolízie v projektovej dokumentácii ktoré sa ešte pred fyzickou výstavbou odstránia. Následne, najvýznamnejšia úspora sa tvorí vďaka presnému výkazu výmer, pri tendrovaní a konečnom vyúčtovaní s GD. Súčet týchto dvoch úspor sa hýbe zhruba okolo 5-10%-a z celkových nákladov na stavbu.
- Dá sa model použiť pre účely správy budovy (Facility Manažmentu - FM)?
Po doplnení požadovaných údajov je model plne použiteľný ako vstupný údaj pre rôzne FM systémy/programy. Pre tento účel je potrebné vedieť, aký FM program chce objednávateľ používať a aké údaje o objekte v ňom chce mať.
- Referencie
Medzi našimi referenciami sú bytové domy, celé rezidenčné projekty, hotely, nákupné centrá, multifunkčné budovy, priemyselné objekty aj sklady. Referencie zahŕňajú projekty aj v Českej republike a Maďarsku. Väčšinou pracujeme na viacerých projektoch paralelne